BRATISLAVA - S blížiacim sa termínom odstavenia bohunickej elektrárne V1 v rokoch 2006 a 2008 silnejú hlasy, aby sa zatvorenie oboch blokov oddialilo. Argumentujú ekonomickou výhodnosťou i bezpečnosťou. Otázkou však je, či záväzok, ktorý sme dali únii v prístupovej zmluve, je ešte možné meniť.
Návrh oddialiť uzatvorenie prvého a druhého bloku elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach prednedávnom dal do parlamentu opozičný politik Robert Fico. Prijatý záväzok bol podľa Fica hrubým porušením národných záujmov. Zároveň ho označil za najhorší záväzok v histórii Slovenska a na predčasné odstavenie podľa neho neexistujú dôvody. "Po odstavení tohto zdroja možno očakávať rast cien elektrickej energie o 10 percent a zvýšenie jej dovozu na úroveň takmer 30 percent celkovej spotreby, a to za dvojnásobné ceny," argumentoval Fico.
Za hovoria aj jadroví experti. "Ak neexistujú ekonomické, technické, bezpečnostné ani ekologické dôvody na odstavenie elektrárne a vzniknutá strata je porovnateľná so štátnym rozpočtom, záväzok, ktorý nemá opodstatnenie je možné zmeniť," vyhlásil prezident Slovenského jadrového fóra a bývalý šéf Slovenských elektrární Tibor Mikuš.
Otvorenie diskusií o neodstavení elektrárne nevylúčil ani minister hospodárstva Pavol Rusko.
Šanca, že by sme v Bruseli s takouto požiadavkou uspeli, je však malá. "Považujem za nereálne nájsť novú vôľu v únii na opakované rokovania," komentoval snahu opozície slovenský eurokomisár Ján Figeľ.
Prísľub Slovenska bol však jasný: na odstavenie V1 sme sa zaviazali v prístupovej zmluve. "Je len jediná možnosť, ako sa tomu vyhnúť. Buď zmluvu nedodržať, alebo zmeniť," hovorí Peter Zsapka, analytik Centra pre európsku politiku.
Zmeniť zmluvu je však podľa neho prakticky nemožné. "Naša prístupová zmluva, keď sa schvaľovala, bola ratifikovaná všetkými 15 členmi a novými desiatimi členmi zároveň," vysvetľuje Zsapka. Takýmto procesom by musela prejsť opäť.
A porušenie by neostalo bez povšimnutia. "Ak členský štát poruší zmluvu, je na Európskej komisii, či zasiahne, alebo nie. Ak posúdi porušenie ako závažné, prípad sa presúva na Európsky súdny dvor," pokračoval.
Ekológovia možnosť neodstaviť Bohunice ani nepripúšťajú. "Neúnosne by sa otvorila politická diskusia s Rakúskom o tom, či dodržiavame zmluvy," tvrdí hovorca Greenpeace Juraj Rizman. "Okrem toho, ide o príliš veľké bezpečnostné riziko, predlžovať životnosť elektrárne, ktorá ju má obmedzenú," dodal.
TEREZA COPLÁKOVÁ
Brusel na odstavenie V1 priplatí
Od roku 1999 na podporu vydarenia V1 z prevádzky už Európska únia vyčlenila 90 miliónov eur. V najbližších rokoch budeme môcť čerpať ďalších 90 miliónov na obdobie do roku 2006. Lehota na čerpanie grantu z únie je do novembra 2012. Podľa analytika Centra pre európsku politiku snahy Petra Zsapku zrušenie záväzku odstaviť V1 komplikuje aj fakt, že na tento účel už európske peniaze čerpáme.
Na odstavenie požičia aj Európska banka pre obnovu a rozvoj, s ktorou vláda uzavrela v roku 2001 dohodu o poskytnutí úveru 150 miliónov eur. (tc)